Nüfus cüzdanlarının değiştirilmesine hızlı bir şekilde devam ediliyor ve bir çok insan şuan kullanmış oldukları Nüfus Cüzdanlarını değiştirecekleri son tarihi merak ediyor

Yeni kimlik son başvuru tarihi hakkında merak edilen tüm detaylara yazının devamında değinilmiştir.

Bankadan kredi çekerek alınan sıfır veya ikinci el arabaların kredi taksitleri zamanında ödenmediğinde bu araçlara banka tarafından el konulabilir. Ayrıca yine bankadan başka ihtiyaçlar için çekilen kredilerin taksitleri ödenmediğinde teminat olarak gösterilen araçlara el konulabilir. Her iki durumda da bu araçlar banka tarafından ihale yoluyla satışa çıkarılabilir.

Sosyal Güvenlik Kurumu yalnızca ciddi göz problemleri olan kişilere sigortalı lens vermektedir. Normal koşullarda görme kusuru olan kişilere numaralı gözlük camı ve çerçeve verilir. Numaralı gözlük yerine lens kullanması gereken kişiler, belli dönemlerde SGK’dan ödeme talep edebilirler.

Sigortalı olarak çalışmaya başlayan kişiler sağlıktan yararlanmak için belli şartları sağlamalıdırlar. Bu şartların başında işe başlamadan önce sigortalının ödemiş olduğu prim gün sayısı gelmektedir. Bağ-Kur, SSK ya da isteğe bağlı sigorta kolları kapsamındaki sağlık hizmetlerinden yararlanabilmek için belirtilen süre şartının tamamlanması gerekir. Bu süre genellikle 30 gün olup belli durumlarda işe giriş tarihiyle aynı anda sağlıktan yararlanabilme durumları mümkün olabilmektedir.

PTT Kart bakiye sorgulama işlemleri 5 farklı şekilde yapılabilmektedir. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz;

Pos cihazından çekilen para bankadan bankaya ve satıcı ile banka arasında yapılan sözleşmeye göre değişmekle birlikte ortalama 1 ila 3 gün arasında hesaba geçmektedir. Eğer ürün satışı taksitli olarak yapılmışsa ve satıcı parayı hemen çekmek isterse banka tarafından satıcıya belli kesintiler uygulanır.

Özel hastanelerde yapılan muayeneler ve tıbbi müdahaleler ücretlidir. Tahliller, ameliyatlar ya da yatışlar için özel hastanelerde belli ücretler alınır. Sağlık Bakanlığı’nın yaptığı düzenlemeler sonrasında özel hastanelerin acillerine giden hastalardan, acil durum gerektiren hallerde ücret alınmamasına karar verildi.

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun sağlık sorunları olan vatandaşlara sağladığı haklardan biri olan malulen emeklilik, bazı durumlarda kesilebilir. Malullük durumu 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’ndaki hükümlere göre uygulanmaktadır.

Kimler Milletvekili Olamaz?

10 Haziran 1983 tarihinde kabul edilen 2839 sayılı Milletvekili Seçimi Kanunu’nun 11. maddesinde milletvekili seçilemeyecek kişiler şu şekilde tanımlanmıştır;

Kapıda ödemeli kargo; kredi kartı kullanmayan, havale / EFT yapmak istemeyen ya da satıcıya güvensizlik duyan müşteriler tarafından ülkemizde sıkça tercih edilmektedir. Alternatif ödeme yöntemlerinden biri olan kapıda ödeme seçeneğini kullanmak için kargo firmalarıyla anlaşmanız gerekir.