en iyi alışveriş uygulamaları

Gerek patlama riski, gerekse pişirme sırasında çıkardığı ses nedeniyle pek çok kişinin kullanmaya korktuğu düdüklü tencereler, doğru seçildikleri ve kullanım kurallarına uyulduğu takdirde oldukça pratik mutfak gereçleridir.

Düdüklü tencereler ile zamandan ve ısıdan tasarruf ederken, daha pratik bir şekilde sağlıklı yemekler pişirebilirsiniz. Peki düdüklü tencere alırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

CE belgesi olmayan ürünleri satın almayın

Düdüklü tencere seçimi yaparken ilk bakacağınız şey ürünün CE belgesidir. CE belgesi olan ürünler amacına uygun şekilde kullanıldıklarında insana, hayvana ve çevreye hiçbir şekilde zarar vermezler.

Kullanabileceğiniz bir ürünü tercih edin

Piyasada pek çok model var ancak her biri farklı özelliklere ve mekanizmalara sahiptir. Mutfağınızda sürekli kullanacağınız bir tencereyi alırken onu kolaylıkla kullanabilmeniz gerekir. Sizi uğraştıracak ya da sıkıntıya sokacak bir mutfak gereciyle uğraşmak istemezsiniz. Bu nedenle düdüklü tencere seçerken kapağı kolay açıp kapatabiliyor musunuz, emniyet kilidinin kullanımı kolay mı ya da tencerenin ağırlığı çok mu fazla gibi soruları dikkate almanız gerekir.

Tencerenin malzemesine bakın

Düdüklü tencerelerin paslanmaz çelik, alüminyum ve elektronik sistemli olmak üzere farklı çeşitleri vardır. Anotlu alüminyum tencerelerin sağlık açısından hiçbir riski yoktur. İşlenmiş alumia tencereler ise yüksek oranda kanserojen madde içerirler, bu nedenle kullanılmaları son derece sakıncalıdır. Paslanmaz düdüklü tencereler ise hiçbir şekilde zararlı madde içermezler. Ancak en iyi malzeme, dökme demir tencerelerdir. Bu ürünlerde sıcaklık eşit bir şekilde dağıtılır.

Emniyet kilidi ve pişirme kontrolü bulunmalı

Günümüz teknolojisiyle üretilen düdüklü tencerelerde patlama ya da başka kazaların olması gibi tehlikeler minimuma indirilmiştir. Daha güvenli ve daha estetik hale getirilen tencerelerde, yemeklerin hızlı bir şekilde pişebilmesi için tencere içindeki sıvı buharının dışarıya çıkmasını engelleyecek sistemler geliştirilmiştir. Buhar dışarı çıkamadığında içteki basınç artarak sıvının kaynama noktası yükselir ve suyun sıcaklığı 121 dereceye kadar ulaşabilir.

Artan basıncın patlamaya sebep vermemesi için düdüklü tencerelerde emniyet mekanizması bulunması gerekir. Aksi halde çok fazla ısınan tencere patlayabilir ve çeşitli yaralanmalara neden olabilir. Bu nedenle kesinlikle emniyet kilidi olmayan bir ürün satın almamalısınız.

Pişirme kontrolü özelliği ise tencere çok fazla ısındığında uyarı vermesini sağlar. Böylece ısı artışı uyarısı ile yemekler doğru derecede ve doğru zamanda pişebilir.

İhtiyaçlarınıza uygun boyutta ürünler satın alın

Düdüklü tencere boyutları 3,5 litreden 17 litreye kadar değişebilmektedir. Kalabalık bir aileyseniz ve çok fazla misafiriniz geliyorsa elbette büyük boyutlarda bir tencere işinizi görecektir ancak küçük aileler için hem yerden hem de enerjiden tasarruf edebilmek adına küçük boyutlu tencereler idealdir. Ayrıca unutulmaması gereken bir nokta da, tencerenin boyutu büyüdükçe ağırlığının da artacağıdır.

Kendini kanıtlamış, bilinen markaları tercih edin

Sektörde kendini kanıtlayan, kaliteli markaları tercih etmeniz gerekir. Güvenilirliğinden ve kalitesinden emin olmadığınız markalardan düdüklü tencere almamanızı öneririz. Kaliteden kastımız pahalı ürünler değildir. Sağlam malzemelerden üretilen, emniyet kilidi olan ve koruma özelliği olan markaları almanız, tehlikeli durumları önlemenizi sağlar.

Düdüklü tencere tavsiyeleri

En iyi düdüklü tencere markaları Fissler, Tefal, Schafer, Karaca ve Korkmaz’dır.

  • Bir alman markası olan Fissler, pahalı olmasına karşın güvenilirliği ve birden fazla özelliğe sahip olması nedeniyle çok fazla tercih edilmektedir. Pişirme göstergesi sayesinde yemeğinizi ne kadar süre ocakta tutacağınızı görebilir, kilitleme düğmesi sayesinde kapağı doğru kapatıp kapatmadığınızı anlayabilir ve 3 güvenlik noktasıyla güvenli bir şekilde yemeklerinizi pişirebilirsiniz.
  • Tefal düdüklü tencerelerdeki akıllı kontrol saati pek çok işleve sahiptir. Hangi programı seçmeniz gerektiği, tencerenin altını ne zaman kısacağınız ve kapatacağınız, kapağı ne zaman açmanız gerektiği gibi tüm özellikleri akıllı saat ile kontrol edebilirsiniz. Özellikle ilk kez düdüklü tencere kullanacak kişiler için son derece ideal bir markadır.
  • Schafer tencerelerde yemeği hangi ayarda pişireceğinizi gösteren ayar düğmesi vardır. Bu sayede sert gıdalar ile yumuşak gıdaları aynı ayarda pişirmezsiniz. Ayrıca kolay kapanır kapağı ile düdüklü tencere kullanımını zor bulanlar için oldukça pratiktir. Kullanım talimatlarına uyduğunuz takdirde hiçbir sorun yaşamadan uzun yıllar bu markanın ürünlerini kullanabilirsiniz.
  • Korkmaz markası uzun yıllardır mutfak araç gereçleri üretmektedir. Korkmaz düdüklü tencerelerdeki kapak kilit sistemi, ürünün ekstra emniyetli olmasını sağlar. 3 kat kapsül taban sayesinde ısı en yüksek seviyede eşit olarak dağıtılır ve hem enerjiden hem de zamandan tasarruf edilir.
  • Karaca düdüklü tencere modellerinin bazılarında hem içte hem de dışta göstergeler bulunur. Bu sayede güvenli ve kolay bir şekilde kullanılabilir. Pişirme programlarına bakarak hangi malzemeyi hangi ayarda pişireceğinizi görebilirsiniz. Kapama sistemi oldukça kolay olup, değiştirilebilir kapaklar sayesinde enerjiden yüzde 70 oranında tasarruf etmenizi sağlar.

Düdüklü tencere fiyatları

Hacme ve özelliklere göre her modelde fiyatlar değişmektedir. Ortalama fiyatlar şu şekildedir;

  • Fissler: 3,5 litre / 4,5 litre / 6 litre / 8 litrelik tencereler 900 TL’den başlayıp 1800 TL’ye kadar çıkabilmektedir.
  • Tefal: 4 litrelik ürünler 320 TL’den başlamaktadır. 8 litre tek elle açılabilen tencereler 900 TL, 4 programlı Nutricook modeli ise 1130 TL’dir.
  • Schafer: Fiyatlar 280 TL ile 450 TL arasında değişmektedir.
  • Korkmaz: Fiyatlar 160 TL ile 470 TL aralığındadır.
  • Karaca: Fiyatlar 280 TL ile 500 TL arasında değişmektedir. Döküm düdüklü tencereler ise ortalama 350 TL civarındadır.

Diğer markaların fiyatları 60 TL’den başlayıp 500 TL’ye kadar çıkabilmektedir.

Sonuç olarak düdüklü tencere satın alırken mutlaka güvenlik sistemleri kontrol edilmeli ve olası tehlikelerden korunabilmek için kendini kanıtlamış markalar tercih edilmelidir. Düdüklü tencere normal tencerelere göre daha dikkatli kullanılması gerektiği için titizlikle incelenmelidir.