Kapıda ödemeli kargo; kredi kartı kullanmayan, havale / EFT yapmak istemeyen ya da satıcıya güvensizlik duyan müşteriler tarafından ülkemizde sıkça tercih edilmektedir. Alternatif ödeme yöntemlerinden biri olan kapıda ödeme seçeneğini kullanmak için kargo firmalarıyla anlaşmanız gerekir.

Kapıda Ödemeli Kargo Nasıl Gönderilir?

Şirket olarak kapıda ödemeli kargo göndermek son derece kolaydır. Bunun için kargo şirketleriyle yapacağınız bir sözleşme yeterli olacaktır. Ürün adına fatura kestikten sonra kargo firmasının tahsilatlı gönderim hizmetinden yararlanabilirsiniz.

Şahıs olarak kapıda ödemeli kargo yapmak için aracı kargolar tercih edilebilir. Özel kargo firmaları vergi numarası ve fatura talep ettikleri için bireysel kargo gönderimlerinde kapıda ödeme hizmeti sunmamaktadır. Aracı kargo firmaları kullanarak internetten ya da sosyal medya sayfalarınızdan satış yapabilirsiniz. Vergi levhası olmayanlar, vergi mükellefi olacak kadar yoğun satış yapmayanlar kapıda ödemeli kargo gönderebilmek için aracı kargolarla anlaşabilirler. Aracı kargo firması ürün için faturayı kesmekte ve diğer yasal işlemleri halletmektedir. Satıcının yapması gereken tek şey sipariş detaylarını firmaya iletmektir.

Faturasız Kapıda Ödemeli Kargo Nasıl Gönderilir?

İkinci el bir ürün satacaksanız yine aracı firmaları kullanarak alıcıya ulaşabilir ve ürününüzü güvenle gönderebilirsiniz. Aracı firmalar belli bir limitin altındaki gönderileri kabul etmeyebilir. Örneğin kimi aracı kargolar gün içinde en az 8 adet kargo gönderilmesi karşılığında ürününüze ait faturanız olmasa bile kendileri bu faturayı düzenleyip alıcıya ürünle birlikte teslim etme garantisi sunarlar. Siz de bu sayede hiç fatura kesmeden ve zarar etmeden satışınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Aracı kargo firmaları sayesinde uzaktan alışveriş sistemini kullanan alıcıların ve satıcıların işleri kolaylaşmaktadır. Satıcılar ürün bedelini teslim almadan ürünü teslim etmek istemezken alıcılar da ürünü görmeden, kontrol etmeden ve eline ulaşmadan ücretini vermek istemeyebilir.  Kapıda ödemeli kargo gönderilirken kimlik tespiti yapılır ve imza alınır. Diğer ödeme şekillerinden tek farkı ürün ücreti nakit olarak, banka kartıyla ya da kredi kartıyla alınabilmesidir.

İnternetten ürün satışı yapmak isteyenlerin vergi levhası olmalı ve yasal mevzuata hakim olmaları gerekir. Satış adedi düşükse vergi beyanları, muhasebeciye verilecek ücret, işyerinin kirası ve diğer masraflar kazancın düşmesine yol açabilir. Satılan ürünlerin bedelinin giderleri aşması halinde ürünü satmak kazançtan çok zarara neden olabilir. Aracı firmalar vergi beyanınızın ya da ticari unvanınızın olup olmadığına bakmadan kapıda ödemeli kargo hizmeti verirler. Vergi beyanına kaydı olmayan kişilerin faturasını düzenleyip ürün teslimini gerçekleştirirler.

PTT Kapıda Ödemeli Kargo

Satın alınan ürünün ödemesinin ürün teslim alındığında yapılması kapıda ödeme olarak geçmektedir. PTT, satıcı ile alıcı arasında bir köprü kurarak ödemenin sorunsuz bir şekilde aktarılmasını sağlar. PTT ile kapıda ödemeli kargo gönderebilmek için PTT ile kargo anlaşması yapılmalıdır. Bu anlaşmayı yapabilmek için satıcıların vergi mükellefi tüzel kişi olması gerekir. Şirket bilgilerinin içinde ticaret yapıldığını kanıtlayan resmi evraklar ve kimlik bilgileriyle birlikte PTT Bölge Müdürlükleri’ne başvuru yapılmalıdır. Önceden hesap açmayan satıcılar için PTT’den posta çeki hesabı açılır. Bu hesaba, kapıda ödeme seçeneğini kullanan alıcıların ödemeleri aktarılır.

PTT ile kapıda ödemeli kargo sisteminde alıcı kişi satın aldığı ürünün ücretini kargo görevlisine nakit ya da kredi kartıyla öder. Ödeme işleminin gerçekleşmesinden sonra görevli, ürünü alıcıya teslim eder ve ürünün ücretini satıcının PTT hesabına aktarır.

Sonuç olarak kapıda ödemeli kargo yöntemi şahıslar ve şirketler tarafından yapılabilmektedir. Şahıslar ürüne fatura kesmeden gönderim yapabilmek için aracı kurumlarla anlaşmalıdır. Şirketler ise PTT ile ya da diğer kargo firmalarıyla yapacakları sözleşmeler sonucunda kapıda ödeme seçeneğini müşterilerine sunabilirler.