online alışveriş nasıl yapılır

İnternetten alışveriş yapmak; ürün karşılaştırması yapıp tasarruf etmek, yaşanılan yerde bulunamayan ürünü bulmak ve ya da dışarı çıkılamadığı durumlarda ihtiyaçları karşılamak gibi pek çok avantaja sahiptir. Kredi kartı, banka kartı, İninal, Enpara ya da Nuvo gibi kartlarla kolayca online alışveriş yapabilirsiniz.

Kredi kartsız internetten alışveriş nasıl yapılır?

Kredi kartı olmadan da internetten sipariş verebilirsiniz. Bunun için farklı ödeme yöntemleri mevcuttur. Bunlar; kapıda ödeme, İninal kart, Enpara ve Nuvo gibi kartlardır.

Kapıda ödeme: Kredi kartınız yoksa ya da kredi kartı kullanımıyla ilgili sorunlarınız varsa kapıda ödeme seçeneğini kullanabilirsiniz. Kapıda ödeme yaparken, kargo elinize ulaştığında ödemeyi kargo görevlisine verirsiniz. Hepsiburada, LC Waikiki, Flo ve DeFacto gibi pek çok sitede bu hizmet verilmektedir. Gitti Gidiyor ve n11 gibi sitelerde ise böyle bir ödeme hizmeti yoktur.

Bazı sitelerde kapıda ödeme seçeneği için ek ücret alınmaktadır. Bu ücret hemen hemen kargo bedeli kadardır ve işlem ücreti olarak adlandırılmaktadır.

Bilmediğiniz ya da ilk kez alışveriş yapacağınız sitelerde ödeme yaparken kapıda ödeme yolu en güvenilir seçeneklerden biridir. Eğer ürün eksik ya da hatalı gelirse ödeme yapmayabilir ve iade talep edebilirsiniz. Kart bilgilerinizi paylaşmamak da kapıda ödemenin bir başka avantajıdır.

İninal kart: Kredi kartı gibi ödeme yapabilmenizi sağlayan kartlardan biri İninal karttır. Bu kartla hesabınıza tanımladığınız limit kadar ödeme yaparsınız. Limiti aşan harcamalar yapmanız imkansızdır. PTT, Migros, D&R ya da Petrol Ofisi gibi yerlere giderek 5 TL kart bedeli karşılığında İninal kart alabilirsiniz. Android ve iOS sistemli telefonlarınıza İninal mobil uygulamasını indirerek kart limitinizin ne kadar olduğunu öğrenebilir veya para transfer edebilirsiniz.

İninal kart en çok yurt dışı alışverişlerde ya da Google Play’den oyun almak için kullanılmaktadır. Yabancı sitelerin pek çoğu kredi kartı bilgilerinizi sistemlerinde saklı tutar. İninal kartla bu tip risklere girmeden güvenli alışveriş yapabilirsiniz.

Enpara ve Nuvo gibi kartlar: QNB Finansbank’ın Enpara, Yapı Kredi’nin ise Nuvo isimli kartlarını kredi kartı ile alışveriş yapmak istemediğinizde kullanabilirsiniz. Bu kartları alabilmek için bankalarla iletişime geçmeli ve kart talebinde bulunabilirsiniz.

Sonuç olarak online alışveriş yapmak hem keyifli hem de pek çok yönden avantajlı bir durumdur. Ödeme sırasında bilgilerinizi doğru bir şekilde yazmanız ve ödeme şeklini seçtikten sonra siparişinizin verdiğiniz adrese gelmesini bekleyebilirsiniz.

İnternetten alışveriş nasıl yapılır?

Online olarak alışveriş yaparken beğendiğiniz ürünü alacağınız sitelerin bazılarına üye olmanız gerekebilir. Bazı siteler üyelik açtırmak yerine Facebook gibi sosyal medya hesaplarınızla giriş yapmanıza izin verirken bazıları da Gmail hesabınızla giriş yapmanız için size kolaylık sağlayabilirler. Online alışveriş aşamaları şu şekildedir;

Fatura adresini girin: İnternet alışverişlerinde alacağınız ürüne karar verdikten sonra yapacağınız ilk şey siparişinizin nereye gönderileceğini belirtmektir. Çalışıyorsanız iş yeri adresinizi verebilirsiniz, evdeyseniz ya da evde kargoyu karşılayacak biri varsa ev adresinizi yazabilirsiniz. Başka bir seçenek de siparişi şubeden teslim almaktır. Kargo şubesinden teslim almayı tercih ederseniz adres kısmına “Aras Kargo Kartal Şubesi” gibi kargo firmasının ismini ve şubesini yazabilirsiniz. Fatura adresini de bu şekilde düzenleyebilirsiniz.

Ödeme yöntemini seçin: Ödeme yöntemleri; kredi kartı, hesap kartı ya da kapıda ödeme şeklindedir. Önceleri banka kartıyla ödeme yapılamıyordu ancak gelişen sistemlerle birlikte banka kartını kredi kartı gibi kullanıp alışveriş yapılabilmektedir.

Kart bilgilerinizi yazın: Banka kartı ya da kredi kartınızın üstünde yazan, her biri 4 rakamdan oluşan 16 haneli kart numaranızı doğru bir şekilde yazın. Daha sonra kartınızın üstünde yazan isminizi yazın. Sonraki aşamada kartınızın son kullanma tarihini ay ve yıl şeklinde girmeniz gerekir. Son olarak kartınızın arka kısmındaki şeritte bulunan 3 haneli CCV kodunu girmelisiniz.

3D doğrulamayı etkinleştirin: 3D doğrulama sistemi, alışveriş sırasında sipariş onayı için size kısa mesaj gönderilmesini sağlar. Bazı sitelerde 3D doğrulama otomatik olarak yapılır ancak bazılarında 3D olmadan da sipariş oluşturmanıza izin verilir. 3D secure olmayan sitelerin güvenilir olmadıklarını söyleyemeyiz. Çünkü telefonunuz ya da bankaya kayıt ettirdiğiniz hattınız yanınızda değilse 3D doğrulama yapmadan işleminize devam edebilmeniz sağlanır. Ancak eğer işlem sırasında bir hata yaparsanız bu doğrulama özelliği sayesinde itirazlarınızı daha kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Bu nedenle her ihtimale karşı, internetten ürün satın alırken 3D secure ibaresinin olup olmadığına bakın.

Siparişi onaylayın: Tüm adımları tamamladıktan sonra telefonunuza gelen şifreyi verilen süre içinde ekrandaki minik kutucuğa girin ve “Onayla” butonuna basın. Bu aşamadan sonra siparişiniz onaylanmış olacak ve kargoya teslim edilmek üzere firmanın veri tabanına işlenecektir.

Hangi durumlarda online alışveriş siparişleri onaylanmaz?

Kredi kartınız ya da hesap kartınız online alışverişe açık değilse yani internetten alışveriş yapabilmek için kartınıza onay vermediyseniz siparişleriniz tamamlanmaz. Kartı internet kullanımına açabilmek için bankanızın müşteri temsilcilerini arayabilir ve birkaç saniye içinde online alışverişe devam edebilirsiniz.

Siparişin onaylanmaması için bir başka sebep de kartın internet kullanım limitinin az gelmesidir. Yine bankanızın müşteri temsilcileri ile görüşerek bu sorunu çözüme kavuşturabilirsiniz.

Son olarak, banka kartınızla yaptığınız alışverişlerde kartınızda yeterli bakiye olmayabilir. Bu durumda siparişe devam etmeniz mümkün değildir. İnternet bankacılığı yoluyla kredi kartınızdan banka kartınızın olduğu hesaba para aktarabilir ve alışveriş yapmaya devam edebilirsiniz.