Pos cihazından çekilen para bankadan bankaya ve satıcı ile banka arasında yapılan sözleşmeye göre değişmekle birlikte ortalama 1 ila 3 gün arasında hesaba geçmektedir. Eğer ürün satışı taksitli olarak yapılmışsa ve satıcı parayı hemen çekmek isterse banka tarafından satıcıya belli kesintiler uygulanır.

Pos cihazlarından kredi kartıyla ya da banka kartıyla harcama yapılabilir. Kredi kartı kullanımlarında alıcı kişi kart limitinden borç alır ve ödemeyi bu şekilde gerçekleştirir. Banka kartında ise satın alma işlemi doğrudan banka hesabındaki paradan düşülerek yapılır. Banka kartıyla yapılan işlemlerde hesapta mutlaka para olmalıdır, ancak kredi kartıyla yapılan harcamalarda hesapta para olmasına gerek yoktur. Bunun yerine kart limitinin olması ve alışveriş tutarının kart limitini aşmaması gereklidir.

Bankalar pos cihazı müşterilerini blokeli ve blokesiz olarak iki farklı kategoriye ayırır. Eğer satıcı bloke odaklı çalışıyorsa ve sözleşme buna göre yapılmışsa hesaba yatan ücret anlık olarak kullanılamaz. Sözleşmedeki gün sayısına göre tutarın tamamı ancak o gün süresi dolunca çekilebilir. Daha önce çekim yapılmak istenirse bu durumda bloke iptal edilir ve banka, blokaj anlaşmasına göre erken çekim ücreti adı altında bir komisyon alır.

Satıcı blokesiz çalışıyorsa para hesaba yattığı anda satıcının bunu kullanma hakkı vardır. Paranın hesaba geçmesi en erken 1 gün, en geç ise 3 gün sürmektedir. Blokesiz çalışan satıcılardan bankalar komisyon ücreti almamaktadırlar.

Gün Sonu Almadan Para Hesaba Geçer Mi?

Gün bitiminde mutlaka gün sonu hesap özeti raporu alınmalıdır. Gün sonu raporu alınmadığında satışlar hesaba alacak olarak işlenemez. 23:45’e kadar alınan gün sonu raporlarında ödemeler hesaba ertesi gün alacak olarak işlenir.

Gün sonu yapılmadan ertesi güne geçilmesi halinde, Pos cihazından kredi kartıyla ya da banka kartıyla yapılan satışların tutarları hesaba bir gün geç yatar. Örneğin Pazartesi günü 100 TL’lik peşin ödeme ile bir satış yaptınız. Ancak o gün, gün sonu almayı unuttunuz. Bu durumda 100 TL’lik tutar Pazartesi gecesi 00:00’dan sonra hesabınıza geçecekken Salı gecesi 00:00’dan sonra hesabınıza aktarılır.

Pos Cihazından Çekilen Para Nasıl İptal Edilir?

İptal işlemi gün sonu yapılmadan aynı gün içinde yapılabilir. İptal işlemleri aynı gün yapılabildiği için kart ekstresine girdi çıktı olarak yansımazlar.

İptal işlemi için cihazdaki listeye girilir ve ödemeyi iptal etmek için “İptal Et” tuşuna basılır. Ödeme iptal edildikten sonra tutarın tamamı alıcının kartına aktarılır. İşlemin aynı gün içinde yapılması çok önemlidir, aksi halde “İptal Et” butonu görünmez ve işlem tamamlanamaz.

Pos Cihazından Çekilen Para İadesi Nasıl Yapılır?

Çekilen paranın iade edilmesi için işlemin kırılım detaylarına girilir. Ekranın sağ kısmında bulunan “İade Et” butonuna basılır. İade edilecek tutarın girilmesinin ardından işlem tamamlanabilir. Yapılan iadelerin tamamı iptal olarak kabul edilir. İade durumlarında iptal durumlarındaki gibi işleminin ne zaman yapıldığının bir önemi yoktur. Bu konuda hiçbir şekilde ücret kesintisi yapılmaz.

Pos cihazından gerçekleştirilen tüm işlemler online olarak yapılmaktadır. Bu yüzden iade etme seçeneğini kullandığınızda ödemeler alıcının hesabına otomatik olarak aktarılır. Kredi kartı ile ödeme yapıldıysa 1 ila 3 iş günü içinde, bankamatik kartıyla ödeme yapıldıysa 7 ila 14 iş günü içinde kart hesabına aktarılır.

Sonuç olarak pos cihazından çekilen para, her bankada farklı olabilmekle birlikte bankalarla yapılan anlaşmaya göre ertesi gün ya da 3 gün sonra hesaba geçmektedir.