Sosyal Güvenlik Kurumu yalnızca ciddi göz problemleri olan kişilere sigortalı lens vermektedir. Normal koşullarda görme kusuru olan kişilere numaralı gözlük camı ve çerçeve verilir. Numaralı gözlük yerine lens kullanması gereken kişiler, belli dönemlerde SGK’dan ödeme talep edebilirler.

SGK kapsamında Genel Sağlık Sigortası olan ve yönetmelikte belirlenmiş göz sorunlarına sahip olan kişiler belli sürelerde sigorta lensi alabilirler. Miyop, hipermetrop, astigmat veya benzeri görme sorunları nedeniyle gözlük takması gereken kişiler, lens kullanmak istediklerinde SGK’dan lens desteği alamazlar. Özel görme kusuru olan yaşlı veya çocuklar ise Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan lens desteği alabilirler.

SGK Lens Ödeme Şartları Nelerdir?

  • Konjenital katarakt nedeniyle ameliyat olan ve lens kullanması zorunlu olan hastalara lens desteği sağlanır.
  • Gelişme döneminde olan ve göz gelişimi için lens kullanması gereken çocuklara lens desteği verilir.
  • Gözlük kullanımı sonucu gözlerinde doktor raporuyla 10/10 derecesinde görme keskinliğine ulaşmayan hastaların lensleri SGK tarafından karşılanır.
  • Lens ihtiyacı sağlık raporuyla belgelenebilmelidir. Bu rapor; eğitim ve araştırma hastanelerinden, özel dal ve eğitim ve araştırma hastanelerinden ya da üniversite hastanelerinden alınmalıdır. Devlet hastanelerinden ya da özel hastanelerden alınan raporlar geçerli sayılmaz. Alınan raporun kurul raporu olması gereklidir. Rapora imza atan doktorlardan en az bir tanesi göz hastalıkları uzmanı olmak zorundadır. Ayrıca raporda lensin çap ve derinlik ölçüleri ile niteliği yazmalıdır.
  • Bir gözde veya her iki gözde lens bağlarının kopması ya da hasar alması sonucu gözün içine lens yerleştirilemediği zaman, lens ücreti SGK tarafından karşılanır.

Yetişkinler 2 yılda 1 kez lens desteğinden yararlanabilir. Çocuklarsa 6 ayda bir lens desteğinden yararlanabilirler. Bunların dışında yalnızca uzak veya yakın görme sorunu olan, renkli lens takmak isteyen ya da aksesuar amaçlı lens takmak isteyen kişiler için SGK hiçbir destek yapmaz. Ayrıca SGK’nın belirlediği lens ücretlerini aşan durumlarda SGK’nın karşıladığı kısmın dışında kalan tutarı kişiler kendileri öder. İhtiyaç duyulan solüsyonları da sigortalı öder.

SGK Lens Desteği Ne Kadar?

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun, Genel Sağlık Sigortası kapsamında verdiği lens desteği 2020 yılında şu şekildedir;

  • 1 lens için 170 TL, bir çift lens için 340 TL
  • Her ay değişmesi gereken lenslerde altı çift için 100 TL SGK desteği verilir.

Lens ücretlerini karşılayan Sosyal Güvenlik Kurumu, solüsyon ücretlerini karşılamamaktadır. Konjenital katarakt sebebiyle ameliyat edilen kusurlar haricinde, lens kullanan kişilere gözlük camı ve çerçevesi desteği verilmez.

Akıllı Lens Ameliyatını SGK Karşılıyor Mu?

Akıllı lens ameliyatını Sosyal Güvenlik Kurumu karşılamaz. Bu durum hem ülkemizde hem de diğer ülkelerde aynıdır. Akıllı lens operasyonu olmak isteyen kişiler ameliyat ücretlerini kendileri öderler. Akıllı lens fiyatları hastaneden hastaneye ve muayene sonrası kullanılacak lense göre değişiklik gösterir. Akıllı lens ameliyatı yapan hastanelerle iletişime geçip ameliyat ve lens ücretleri hakkında bilgi alabilirsiniz.

Devlet Hastanesi Lens Yazar Mı?

Devlet hastanelerinde görev yapan göz hastalıkları uzmanları lens reçeteleri yazabilir. Ancak bu reçeteleri alan hastalar lens ücretlerini kendileri öder. Devlet hastanelerinden yazılan lens reçeteleri için Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan ödeme talep edilemez.

Sonuç olarak Sosyal Güvenlik Kurumu belli şartların sağlanması halinde lens ücretini karşılamaktadır. Verilen destek ödemeleri yetişkinler ve çocuklar için farklı olup, belirlenmiş süreler içinde ikinci bir lens alınması gerektiğinde bu lensin bedelini hasta kendisi öder.