no frost buzdolabi

Statik buzdolapları ile no frost buzdolapları soğutma şekilleri, havalandırma sistemleri, enerji tüketimleri, raf sistemleri ve fiyatları bakımından pek çok farklılıklara sahiptir. Ancak dış görünüşleri birbirlerine çok benzediği için eğer üzerlerinde yazmıyorsa bu iki tip buzdolabını ayırt etmek oldukça zordur.

Statik buzdolabı ile no frost buzdolabı arasındaki farklar

Soğutmadaki farklılıklar

Statik buzdolabı ile no frost buzdolabı arasındaki en belirgin fark; birinin karlanma yani buzlanma yapması, diğerininse yapmamasıdır. Bunun nedeni iki cihazın soğutma sistemlerinin birbirinden farklı olmasıdır.

Statik buzdolaplarında iç yüzeydeki kanallarda dolaşan hava ilk olarak kendisini daha sonra da cihazın içini soğutarak gıdaların donmasını sağlar. Bu cihazlarda iç kanallar soğurken dolabın iç kısmı hala sıcak olduğu için iki farklı sıcaklık olur. Bu durum dolabın iç yüzeyinde buzlanmaya neden olur.

No frost cihazlarda soğutma sırasında içteki sıcaklık çekilir, böylece hiçbir şekilde sıcaklık farkları oluşmaz. Buharlaşma yoluyla gıdaların soğuması sağlanır, bu sayede karlanma ya da buzlanma gibi durumlar meydana gelmez. Buzlanma olmadığı için gıdalar hem birbirlerine hem de dolabın iç yüzeyine yapışmazlar ve kolaylıkla alınabilirler. Buharlaşma, dolabın kapağını açtığınızda gözle görülecek kadar yoğundur.

Havalandırma sistemindeki farklar

No frost buzdolaplarının üst bölmelerinde hava kanalları bulunur. Bu hava kanalları yoluyla dolabın içinden gelen soğukluk üflenir. İç kısımda kuru hava dolaştığı için buzluk bölümündeki gıdalarda buzlanma oluşmaz. Buharlaşma yoluyla sirkülasyon sağlandığı için yiyecekler daha hızlı bir şekilde soğur.

Statik buzdolaplarında ise hava kanalları yoktur, bu nedenle havalandırma sistemi bulunmamaktadır. Cihazın içi çok fazla dolsa bile gıdalar aynı sürede soğutulurlar. Statik buzdolaplarının kapağı açıldığında ince bir buz tabakası görülür. Bu buzlar cihazın içinin soğuk kalmasını sağlar. Belli bir süre sonra kendi kendine erirler. Ancak oluşan karlanmalar 6 ayda bir temizlenmelidir.

Enerji kullanımındaki farklar

No frost buzdolabı yiyecekleri daha hızlı bir şekilde soğuttuğu için daha az enerji harcar. Bu nedenle uzun vadede daha ekonomiktir. Statik buzdolabında gıdaların soğuması için harcanan süre ve buna bağlı olarak harcanan enerji miktarı daha çoktur.

Raf sistemleri

No frost dolaplarda cam raflar bulunur, statik buzdolapları ise genellikle tel raflara sahiptir. No frost cihazların bir diğer avantajı da gelişmiş özelliklere sahip olmalarıdır. Örneğin buzmatik, serin tutma bölümü ve elektronik donanım gibi iç aksesuarlar statik buzdolaplarında yoktur.

Fiyat farklılıkları

No frost buzdolapları daha teknolojik ürünlerdir ve kullanımları oldukça pratiktir. Bu nedenle fiyatları statik buzdolaplarına göre daha pahalıdır. Ancak buzdolabı gibi beyaz eşyalar kısa süreli kullanılan eşyalar değildir. En az 5 yıl kullanım ömürleri vardır. Talimatlara uyulduğunda ise bu süre çok daha fazla olabilmektedir. Harcadıkları enerji ve soğutma süreleri düşünüldüğünde aradaki fiyat farkı çok önemli olmamaktadır.

No frost buzdolabı fiyatları markalara göre ortalama şu şekildedir;

 • Vestel: 1500 TL – 3000 TL
 • Beko: 2000 TL – 5000 TL
 • Arçelik: 2000 TL – 3300 TL
 • Profilo: 2000 TL – 2900 TL
 • Bosch: 2600 TL – 7000 TL
 • Siemens: 3200 TL – 5900 TL
 • Samsung: 2300 TL – 3600 TL

Statik buzdolabı fiyatları markalara göre ortalama şu şekildedir;

 • Vestel: 1500 TL – 1900 TL
 • Uğur: 1400 TL – 1600 TL
 • Nexon: 1500 TL
 • SEG: 1600 TL
 • Altus: 1500 TL – 2400 TL

Sonuç olarak statik buzdolabı ile no frost buzdolabı arasında ciddi farklılıklar olsa da, iki cihaz da gıdaların sağlığını aynı şekilde korumaktadır. Bu nedenle seçiminizi yaparken fiyat, soğutma, enerji, kullanım kolaylığı gibi özellikleri dikkate almanızda fayda vardır.