Nüfus cüzdanlarının değiştirilmesine hızlı bir şekilde devam ediliyor ve bir çok insan şuan kullanmış oldukları Nüfus Cüzdanlarını değiştirecekleri son tarihi merak ediyor

Yeni kimlik son başvuru tarihi hakkında merak edilen tüm detaylara yazının devamında değinilmiştir.

Yeni Kimlik Son Başvuru Tarihi Ne Zaman?

Nüfus cüzdanlarınızı T.C. Kimlik Kartları ile değiştirmek isteyenler için şuan bir son tarih yoktur. Yani hala mevcut kimliğinizi kullanmaya devam edebilirsiniz.

İçişleri Bakanlığının yapmış olduğu açıklamaya göre kısa bir süre içinde nüfus cüzdanlarının tamamen ortadan kalkmasına dönük bir çalışmada söz konusu değildir. Ancak İçişleri Bakanlığı bu uygulamasından ne zaman vazgeçer ve ne zaman tamamen yeni kimlik kartlarının kullanımına geçilir bunu şuan için bilemiyoruz.

Bu sorunuz için özetle: Şuan kullandığınız Nüfus Cüzdanınızı acil bir şekilde değiştirmek zorunda değilsiniz. Ancak İçişleri Bakanlığı ne zaman eski Nüfus Cüzdanlarını iptal eder bunu bilemiyoruz. Bu süreci en sağlıklı bir şekilde takip etmek için yeni kimlik sitesini takipte kalmanızı önerebilirim.

Yeni Kimlik Ne Zamana Kadar Alınmalı?

Açıkçası yavaş yavaş e Devlet sistemi her yerde yaygın olmaya başladı diyebilirim. Yakın bir gelecekte daha bir çok sahada yeni tip kimlik kartlarının ve bu kartlarda bulunan şifre özelliğinin kullanıldığını göreceğiz.

Bu sebepten dolayı her ne kadar Bakanlık eski tip belgeleri iptal etmemiş olsa da yeni dönem e Devlet uygulamalarına adapte olmak için acil bir şekilde değişim yapmanızı ve yeni kimlik başvurusu yapmanızı tavsiye ederim.

İndirimli Kimlik Değiştirme Süresi Ne Zaman Bitiyor?

Malumunuz olduğu üzere nüfus cüzdanlarını değiştirmenin ücreti normal yeni kimlik kartı başvurusuna göre indirimlidir.

2021 yılı için bu ücret sadece 30 TL.

Gelir İdaresi Başkanlığı bu ücrete her sene ufak bir zam yapmaktadır. Bu şekilde indirimli olarak ne zamana kadar yenileme imkanı vereceğini şuan için kimse bilmiyor.

Yani 2021 yılı için değişim ücreti olarak 30 TL alıyor, ancak 2022 yılında bu ücreti daha fazla artırır bunu şuan için bilme zor. Bu konuda ayrıntılı bilgiyi yeni kimlik sitesinden takip etmenizi önermek zorundayım.

Yeni Kimlik Kartı Başvurusu İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Nüfus cüzdanlarınızı yenisi ile değiştirmek için şu belgeler gereklidir.

  • Eski Nüfus cüzdanınız (şuan kullandığınız kimliğiniz yani)
  • Nüfus cüzdanı olmayanlar muhakkak bir kimlik belgesi vermek zorundadır. Bu belge ehliyetiniz yada pasaportunuz olabilir.
  • Tabi bu kimliklerinizde de sizi tanıtan bir fotoğraf bulunmak zorundadır. Fotoğrafınız tanınmıyor ise sorun yaşayabilirsiniz.
  • 30 TL harç ücretini önceden yatırmanız gereklidir. Makbuza gerek yok. Sistemde zaten gözüküyor. Ancak olası sistem çalışmamasına karşı makbuzu yanınınızda götürünüz.
  • 1 tane biyometrik fotoğraf. Fotoğraf biyometrik olmalıdır. Fotoğrafçılar bu konuyu biliyor zaten.

Nereye Başvuracaksınız Yeni Kimlik Başvurusu İçin

İstediğiniz Nüfus Müdürlüğüne gidebilirsiniz. Ancak randevu almak zorundasınız.

Randevuyu Nereden Alacağım Yeni Kimlik Almak İçin

199 telefonunu arayarak alabilirsiniz. Yada resmi randevu sayfasını ziyaret etmeniz gereklidir.

https://randevu.nvi.gov.tr/

Kimlik Çıkarma Ücretini Nereye Yatıracağım?

ATM ler olarak:

Ziraat Bankası, Halk Bankası ve Vakıfbank ATM’lerine yatırabilirsiniz.

Banka Şubeleri Olarak:

Halk Bankası, PTT Şubeleri, Ziraat Bankası yada Ziraat Katılım Bankası ile Vakıf Bank ve Vakıf Katılım Bankasına yatırmanız gereklidir.

Yeni Kimlik Ne Zaman Gelecek Adresime

Yaklaşık 1 hafta sürecektir.

Bu yazıda özetle yeni kimlik başvuru işlemleri için bir çok önemli sorunun cevabını açıkladık. Yeni kimlik hakkında daha detaylı bilgiler için https://yeni-kimlik.com/ bu siteyi ayrıca diğer türde sorularınız için https://nvi.gov.tr/sss Nüfus Müdürlüğü resmi sitesini ziyaret edebilirsiniz. Böylece yeni kimlik çıkarma ve yeni kimlik başvuru işlemleri hakkında detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.