Bankadan kredi çekerek alınan sıfır veya ikinci el arabaların kredi taksitleri zamanında ödenmediğinde bu araçlara banka tarafından el konulabilir. Ayrıca yine bankadan başka ihtiyaçlar için çekilen kredilerin taksitleri ödenmediğinde teminat olarak gösterilen araçlara el konulabilir. Her iki durumda da bu araçlar banka tarafından ihale yoluyla satışa çıkarılabilir.

Borç ödemesi yapılmayan araçlar icra yoluyla alınır. Ziraat Bankası ipotekli araçları, piyasa fiyatının daha da altında bir fiyatla ihaleye sokmaktadır. Bankanın resmi internet sitesinde Ziraat Bankası 2. el araç satış listesi bulunmaktadır. Bu listede araçların plakası, modeli, markası, model yılı, bulundukları il, muhammen bedeli, teklif için kalan süre, teklif miktarı ve teklifin bitiş tarihi gibi bilgiler yer almaktadır.

İhale usulü açık artırma yoluyla satışa sunulan bu araçların bedelinin yüzde 6’sı teminat olarak yatırıldığında binek araçlar için veya kamyon, tır ve otobüs gibi ticari araçlar için fiyat teklifinde bulunulabilir.

Ziraat Bankası Araç Satış İhalesine Nasıl Katılabilirim?

Banka hacizli araç satışına katılmak için Ziraat Bankası’nın satışa çıkardığı araç listesine göz atabilirsiniz. Bunun için https://e-aracsatis.ziraatbank.com.tr/index.intengo bağlantısındaki araçlara bakabilirsiniz. Almayı düşündüğünüz aracın üzerine tıkladığınızda aracın farklı açılardan çekilmiş fotoğraflarını ve aracın tüm özelliklerini görebilirsiniz. Yakıt türü, şanzıman türü, okunabilmişse kilometre bilgisi, kasa tipi, motor hacmi, motor gücü, aracın bulunduğu adres, başlangıç bedeli, teminat bedeli, minimum artış ve genel özellikler bu sayfada yer almaktadır.

Çekme belgeli araçlarda genel özellikler kısmında “Araç çekme belgelidir (Km bilgisi okunamamıştır)” şeklinde bir bilgi yer alır. Fotoğrafların altında ise aracın ekspertiz raporunu görebilirsiniz. Ekspertiz raporuna tıkladığınızda araçla ilgili daha detaylı bilgilere ulaşırsınız. Örneğin arızalı araçlarda “Okunamadı” kısmında arızalı sekmesine kırmızı bir çarpı işareti konulur. Yine bu araçların genel durum bilgisinde varsa motor arızası da yazmaktadır. Perakende fiyatı, tramer sorgusu, aracın içindeki ve dışındaki sorunlar, varsa çizikler, göçükler ya da boyalar gibi durumların hepsini ekspertiz raporunda görebilirsiniz.

İhaleye girecek tüzel kişilerden ihale yılına ait Ticaret Sicil Tasdiknamesi, yetkili kişinin kim olduğunu gösteren temsil belgesi ve ilgili kişilerin noterden alınan imza sirküleri istenir.

Araç ihalesine katılmak için sisteme üye olmanız gerekir. Bunun için yapmanız gerekenler şu şekildedir;

 • Öncelikle kimliğinizle birlikte Ziraat Bankası şubelerinden birine gitmeniz gerekir.
 • Daha sonra almayı düşündüğünüz için araç için teminat bedeli yatırmalısınız.
 • Teminat bedeli olarak muhammen bedelin yüzde 6’sını ödemeniz gerekir. Bu bedel 50 bin liralık araç için 3 bin 500 TL, 60 bin liralık araç için 3 bin 600 TL, 70 bin liralık araç için 4 bin 200 TL ya da 80 bin liralık araç için 4 bin 800 TL’dir. Bu bedeli yatırdıktan sonra banka size bir dekont verir.
 • Teminat bedelini yatıranlar ihaleye katılma hakkı elde ederler. Ziraat Bankası icralık ikinci el araç satış sözleşmesi formunu imzaladıktan sonra gerekli kontroller yapılır ve hem cep telefonuna hem de mail adresine geçici bir şifre gönderilir.
 • Teklif verebilmek için yukarıda verdiğimiz araç satış ihale bağlantısına tıklayın.
 • Üst menüden “Sisteme Giriş” sekmesine tıklayın.
 • Kullanıcı adınızı (kimlik numaranızı veya tüzel kişiyseniz vergi numaranızı) ve şifrenizi yazın.
 • Daha sonra 6 haneli güvenlik kodunu da yazdıktan sonra “Giriş” butonuna basın.
 • Bu aşamada yeni bir şifre belirlemeniz istenir. Yeni belirleyeceğiniz şifreyi iki kez girdikten sonra “Kaydet” butonuna basın.
 • Sisteme girdikten sonra kişisel bilgilerinizi güncellemeniz gerekir. Güncelleme işlemini tamamladıktan sonra “Onaylıyorum” butonuna basın.
 • Açılan ekranda teminat bedelini yatırdığınız aracı göreceksiniz. Henüz kimse teklif vermediyse “İlk Teklif Bekleniyor” şeklinde bir yazı görürsünüz.
 • Teklif vermek için minimum artış tutarında bir teklif vermeniz gereklidir. Bu tutar genellikle 500 TL civarında bir rakamdır.
 • Fiyat teklifi yaptıktan sonra “Onayla” butonuna basın. Verdiğiniz teklifi hiçbir şekilde geri alamazsınız. Bu yüzden onaylamadan önce mutlaka rakamı kontrol etmelisiniz.
 • İhalenin biteceği tarih ve saat satış ekranında yazar. Bitime yarım saat kala yeni bir teklif gelirse veya mevcut teklif artırılırsa süre otomatik olarak 30 dakika kadar daha uzatılır.

Teklif aşamasından sonra 4 günlük ihale süresi devreye girer. Eğer bu süre içinde kimse sizden daha yüksek teklif vermezse ihaleyi kazanırsınız. İhaleyi kazanıp kazanmadığınızı siteden takip edebileceğiniz gibi size gönderilecek kısa mesajdan da öğrenebilirsiniz.

Teminat Ücreti Geri Alınabilir Mi?

Verdiğiniz tekliften yüksek teklif veren kimse olmazsa ve ihaleyi kazanırsanız aracı satın alıp almama hakkınız vardır. İhaleyi kazanamamanız halinde yatırdığınız teminat ücretini geri alabilirsiniz. Bu aşamada aracı almaktan vazgeçerseniz ödediğiniz ihale katılım bedelini geri alamazsınız. Teminatı geri almak için belirlenmiş süreler içinde bankaya gitmeli, durumu bildirmeli ve gerekli işlemleri yapmanız gerekir. Bankanın belirlediği süre 15 gün olup, bu süre içinde ihalesini kazandığınız araca dair hiçbir işlem yapmazsanız ödediğiniz teminat bedeli bankanın hesaplarına “gelir” olarak aktarılır ve size ödenmez.

Teminat İadeleri Nasıl Yapılır?

Teminat iadeleri şu şekilde yapılmaktadır;

 • İhale katılım ücretini yatırdığınız halde teklif vermezseniz 15 gün sonra teminat iadesi talep edebilirsiniz.
 • Teklif verdiğiniz aracı başkası alırsa bu durumda ödediğiniz teminat size iade edilir.
 • Satışa çıkarılan aracı banka iptal ederse teminat iadesi yapılır.

Sonuç olarak araç almak isteyen ancak maddi durumu iyi olmayan kişiler Ziraat Bankası’nın araç satış ihalesine katılarak uygun fiyatlara araç sahibi olabilirler. Teminat bedelinin yatırılmasının ve geçici hesabın açılmasının ardından en yüksek teklifi veren kişiye araç satılır.